aktualności

Kobieta w dziejach Szubina - Projekt Kobieta 2022

dodano: 2022-03-08 13:03:56

8 marca 2022 r. w Muzeum Ziemi Szubińskiej odbyła się inauguracja projektu pt. „Projekt Kobieta 2022”. Projekt skierowany jest do wszystkich mieszkańców miasta i gminy Szubin, ale jego bohaterkami będą kobiety.
Za nami szumne obchody odzyskania przez Polskę niepodległości. Na peryferiach wystaw, rekonstrukcji, filmów i innych działań związanych z popularyzacją wiedzy na temat polskich dróg do niepodległości była mowa o kobietach. Sanitariuszki, łączniczki, kucharki, prezeski organizacji społecznych, matki, żony czy narzeczone walczących na frontach walk o ustanowienie granic II Rzeczpospolitej. Najbliższe wydarzenie w całości poświęcone będzie kobietom. Przygotowując wystawę sięgamy do przeszłości, zanurzamy się w dziejach Szubina i wydobywamy historię kobiet. Wykorzystujemy archiwalne dokumenty, fotografie i publikacje. Chcemy sięgnąć dalej, by przyszłe pokolenia miały pełny obraz naszego, lokalnego społeczeństwa.
Wystawa będzie łączyć dwa światy. Ten historyczny, który skrywają archiwa i współczesny. W części współczesnej będziemy prezentować portrety kobiet, które są związane z miastem i gminą Szubin. Będą to portrety osób, które wyrażą zgodę na wykonanie fotografii. To ukłon w stronę kobiet, które w przeszłości nie mogły w pełni rozwinąć skrzydeł. Oddajemy głos kobietom, którym przyszło żyć, działać, pracować w 2022. Chcemy poznać i przedstawić kobiety, które są aktywne na różnych polach.
„Jesteśmy różne, każda z nas niesie ze sobą swój bagaż doświadczeń, swoją mądrość i energię. Pokażmy ją światu, podzielmy się swoją pasją, pracą, sposobem na spędzanie wolnego czasu, wychowanie dzieci czy prowadzenie firmy. Bądźmy dla siebie wsparciem. Kobiety są dziś nie tylko ostoją rodziny. Są wielozadaniowe, często pracują ciężej niż mężczyźni, a ostatnie ustawiają się do podziękowań” – mówią zgodnie Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska i Zastępca Burmistrza Szubina Wioletta Borys-Stachowiak, które objęły patronat nad muzealnym wydarzeniem.
Zapraszamy do udziału w projekcie i kontaktu z muzeum. Działanie skierowane jest do mieszkanek miasta i gminy Szubin. Koordynatorem i pomysłodawcą projektu jest dr Kamila Czechowska. Nr telefonu do muzeum: 52 384 24 75 lub e-mail: muzeum@szubin.net. Na zgłoszenia czekamy do 15 kwietnia 2022 r. Podsumowanie projektu planowane jest na Dni Szubina 2022.

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan