aktualności

Nowa wystawa na Rynku w Szubinie

dodano: 2022-03-14 13:03:51

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie zaprasza na wiosenny spacer. Zapraszamy na szubiński rynek, gdzie prezentowana jest wystawa powiększonych kart pocztowych autorstwa Wacława Boratyńskiego o tematyce świątecznej. Wystawa powstała na bazie zbiorów własnych i zasobów Biblioteki Narodowej w Warszawie. Wystawa będzie czynna do zakończenia świąt wielkanocnych.
Wacław Boratyński urodził się 28 VIII 1908 r. w Ryglicach koło Tarnowa. Od 1921 r. uczęszczał do
gimnazjum w Gostyniu. Następnie studiował w Krakowie. W 1931 r. zamieszkał na stałe w Poznaniu.Treść jego prac oparta jest na motywach zaczerpniętych z historii, literatury, religii, malował też postacie i sceny o symbolicznym i alegorycznym podkładzie. Uprawiał ponadto malarstwo krajobrazowe oraz dekoracyjne. Projektował kompozycję Ostatniej wieczerzy przeznaczonej do prezbiterium fary w Gostyniu, malował portrety
i miniatury. Ważną dziedziną jego twórczości było ilustratorstwo i rysunek okolicznościowy – wykonywał liczne projekty pocztówek, głównie o treści historycznej, rysunki strojów ludowych, ekslibrisy. W 1937 r. został sekretarzem założonego w tym roku Wielkopolskiego Związku Zawodowego Artystów Malarzy i Rzeźbiarzy. Nie objęty mobilizacją w 1939 r., brał ochotniczo udział jako oficer rezerwy w wojnie obronnej, zmarł na skutek odniesionych ran 25 IX 1939 r. w szpitalu polowym we Lwowie. Źródło: Przemysław Michałowski, „Wielkopolski Słownik Biograficzny”

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan