aktualności

Pamięć o bohaterach - major WP Józef Korab-Kobierzycki

dodano: 2022-04-08 15:04:17

Dąb Pamięci
Major WP Józef Korab-Kobierzycki został w piątek, 8 kwietnia patronem drzewa – Dębu Pamięci, który posadzony został przy Szkole Podstawowej im. Ziemi Pałuckiej w Królikowie.
Na zaproszenie przewodniczącej Rady Miejskiej Anny Kijowskiej i burmistrza Szubina Mariusza Piotrkowskiego odpowiedzieli m.in. ks. kanonik Leszek Kroll, starosta nakielski Tadeusz Sobol wraz z radnym powiatowym Ignacym Pogodzińskim, radni Rady Miejskiej Elżbieta Katafiasz, Katarzyna Twardowska, Roman Danielewski, zastępca burmistrza Wioletta Borys-Stachowiak wraz z pracownikami urzędu, prezes Banku Spółdzielczego w Szubinie Zbigniew Lorenc, prezes TPPW Mariola Polańska, zastępca dowódcy jednostki JRG PSP Szubin asp. sztab. Jerzy Bejmowicz wraz z prezesa OSP Królikowo Patrycją Świderską i prezes OSP Ciężkowo Stanisławem Miziułą, wykonawca postumentu Marian Domżalski, emerytowani nauczyciele na czele z dyrektor Danutą Nowicką, dyrektorzy szkół Agnieszka Tulińska, Marlena Posadzy, Maciej Lisowski, Paweł Wypych i Robert Zdralek, sołtysi oraz rodzice. Rodzinę patrona dębu reprezentowała Anna Odlanicka-Poczobutt i Michał Poczobutt.
Zebranych powitała dyrektor placówki Ewelina Marczak. O programie patriotyczno-edukacyjnym
KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA mówiła dr Kamila Czechowska z Muzeum Ziemi Szubińskiej.
Następnie zebrani obejrzeli przejmujący montaż słowno-muzyczny pt. „Tylko guziki nieugięte przetrwały…”. Program był kompilacją wierszy, autentycznych listów katyńskich pisanych przez dzieci, żony i żołnierzy. Uzupełnienie stanowiły utwory muzyczne i sceny dialogowe dziejące się w obozie jenieckim. Kulminacją była pantomima wyrażająca mord w lesie katyńskim. Autorem scenariusza była dyrektor Ewelina Marczak. Scenografię wykonała artysta plastyk Hanna Zawadzka-Pleszyńska. W realizacji i pracy z młodzieżą uczestniczyli także nauczyciele Barbara Wiencelewska i Hubert Strek, który prowadził uroczystość. Całość nagłaśniał Andrzej Wesół. W organizację – przygotowanie okolicznościowych palm dla gości i montaż dekoracji - zaangażowane były również Zofia Hak, Marlena Marchwińska, Bernadetta Piniarska i Katarzyna Biskup. Uczniowie, poza występem, witali w strojach pałuckich gości i wręczali powitalne palmy oraz przygotowane przez muzeum foldery związane z historią projektu edukacyjnego.
Występ młodego pokolenia został nagrodzony brawami na stojąco. W kolejnym punkcie wydarzenia głos zabrał burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, który przedstawił życiorys majora i podziękował organizatorom. ”Dzisiaj w obliczu wydarzeń na świecie, toczącej się za naszą granicą wojną w Ukrainie, doceniamy wartość ofiary, którą przyszło złożyć żołnierzom, mieszkańcom naszego regionu na ołtarzu ojczyzny”- dodał burmistrz Szubina.

W imieniu rodziny głos zabrał Michał Poczobutt. Danuta Pilarska z Retkowa wspominała rodzinę Kobierzyckich. Głos zabrał też ks. kanonik Leszek Kroll. Korzystając z okazji Rada Rodziców: Przewodnicząca Barbara Pilarska, z-ca Anna Perka, Natalia Marmurowicz i Monika Janus wręczyły upominki dla 12 uczniów, którzy doszli do finału etapu wojewódzkiego konkursu Wielcy Polacy. Upominki odebrali klasa VIII - laureaci: Paweł Adamski, Julia Jarosz, Karolina Osińska oraz finaliści: klasa VII: Julia Borowiak, Maja Janus, Julia Skibińska, Oliwia Szymczak, klasa VIII: Marcel Michalak, Marta Lewczyńska, Monika Sala, Emilia Tyckun i Igor Tomiczak. Opiekunami konkursu były Barbara Wiencelewska i Ewelina Marczak.
Po tym akcencie zebrani wyszli na plac przed szkołą, by dokończyć sadzenie Dębu Pamięci. Dokonali tego burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska, Anna Odlanicka-Poczobutt, Michał Poczobutt, sołtyska Retkowa Barbara Świątkowska i w imieniu uczniów Emilia Pilarska oraz ks. kanonik Leszek Kroll, który poświęcił drzewo i poprowadził modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej.
Organizatorami uroczystości byli Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, Szkoła Podstawowa im. Ziemi Pałuckiej w Królikowie, Urząd Miejski w Szubinie.
tekst: Kamila Czechowska i Ewelina Marczak.
Józef Jan Kazimierz Korab-Kobierzycki urodził się 28 marca 1910 r. w Bogumiłowie koło Sieradza jako syn Michała i Ireny z Sikorskich. Miał troje rodzeństwa. Wraz z rodzicami i rodzeństwem zamieszkał w Retkowie, gdzie matka Irena Kobierzycka odziedziczyła majątek ziemski liczący 521 ha. Uczęszczał do męskiego Gimnazjum św. Wojciecha w Warszawie, dawnego Gimnazjum Wojciecha Górskiego. Hymnem szkoły była pieśń „Bogurodzica”. Szkołę ukończył w 1927 r, zdając egzamin dojrzałości. Następnie podjął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Dobrze w mowie i piśmie władał językiem niemieckim i francuskim. Dyplom prawniczy uzyskał w 1931 r. Od 11 sierpnia 1931 r. do 1 lipca 1932 r. uczył się w Szkole Podoficerów Rezerwy Piechoty w Zambrowie. Od 12 września 1932 r. do 22 października 1932 r. odbył ćwiczenia wojskowe w szeregach 61 Pułku Piechoty. Szkołę podchorążych ukończył z wynikiem bardzo dobrym, lokatą 7 na 107 i uzyskał tytuł podchorążego rezerwy. W 1933 r. został powołany do służby czynnej i przydzielony do Wojskowego Sądu Okręgowego nr VIII, który miał swoją siedzibę w Grudziądzu. Od 1934 r. oficer służby stałej. Następnie awansował na asystenta Najwyższego Sądu Wojskowego i dalej na prokuratora Wojskowego Sądu Okręgowego nr I w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę dostał się do niewoli sowieckiej i obozu w Satarobielsku. Wiosną 1940 r. został zamordowany przez funkcjonariuszy Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRR. Jego ciało spoczywa na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. 10 listopada 2007 r. został pośmiertnie awansowany na stopień majora Wojska Polskiego.


https://muzeum.szubin.net/index.php?d=wiecej&d1=galeria&d2=1298





Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan