aktualności

OD DOMU KATOLICKIEGO DO DOMU POLSKIEGO - historia muzyka, słowem i obrazami ilustrowana

dodano: 2022-05-19 12:05:22

Było historycznie i wspominkowo, archiwalnie i współcześnie, ale przede wszystkim było wesoło podczas Nocy Muzeów pt. Od Domu Katolickiego do Domu Polskiego. Zebranych w Domu Polskim – siedzibie Muzeum Ziemi Szubińskiej powitała Kamila Czechowska, która zapowiedziała materiał filmowy. Były to wywiady związane z Domem Polskim i jego historią i znaczeniem dla lokalnej społeczności. Liczący ponad godzinę materiał został pokazany w dwóch częściach. Współrealizatorem był Piotr Bembenek. Kolejnym z punktów wydarzenia było ukazanie historii budynku poprzez pokaz inspirowany popularnymi w przeszłości żywymi obrazami. Stroje pochodziły z różnych miejsc oraz zostały wypożyczone od osób prywatnych m.in. od Agnieszki Kluzińskiej, która odpowiedzialna była za odpowiednie wystylizowanie uczestników. W tej części wystąpili ochotnicy, którzy odpowiedzieli na muzealny apel. Reprezentowali oni różne środowiska i miejscowości oraz zgłaszali się rodzinami. Dużo emocji wywołał poczęstunek, który z humorem serwowały pracownice muzeum Patrycja Banasiak i Iwona Kruk. Ich występ także został nagrodzony brawami!
Podczas spotkania zebrani zapoznali się w wystawą, która powstała na bazie zbiorów muzeum oraz depozytów udostępnionych przez Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska” w Szubinie i osoby prywatne.
Uczestnikom projektu podziękował burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski oraz dyrektor muzeum.
Zadanie dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku. Wartość dofinansowania 15 000 zł. Wartość projektu to 17 300 zł. Patronaty objęły następujące media: WASZE RADIO; Tygodnik Lokalny PAŁUKI; KURIER-NAKIELSKI.PL; Radio Żnin; Radio Nakło, Szubin24.pl. Partnerem jest Towarzystwo Historyczne w Kcyni i Szubiński Dom Kultury oraz Szubińskie Towarzystwo Kulturalne i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło w Szubinie im. Ks. Ludwika Sołtysińskiego.

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan