aktualności

Ciekawie, radośnie, aktywnie i historycznie - tak było na Dniu Dziecka 2022 w Szubinie

dodano: 2022-06-02 13:06:03

Ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i gości spoza miasta i gminy Szubin cieszył się piknik profilaktyczny, na który w miniony piątek, 3 czerwca 2022 r. zaprosił burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski. W tym roku odbywało się pod hasłem Od rycerza do żołnierza. Kiedyś władzę na szubińskim zamku sprawował Sędziwój z rodu Pałuków. Dzisiaj właścicielem tego miejsca jest Gmina Szubin stąd podczas pikniku sygnał do dobrej zabawy dała zastępca burmistrza Szubina Wioletta Borys-Stachowiak, a Anna Wiśniewska z ramienia Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przedstawiła program wydarzenia. Imprezę prowadziła i do udziału w atrakcjach zachęcała dr Kamila Czechowska z Muzeum Ziemi Szubińskiej. Burmistrz Mariusz Piotrkowski wraz z wnukiem osobiście testował wszystkie atrakcje, które skierowane były nie tylko do dzieci. Także dorośli znaleźli coś interesującego dla siebie. W programie m.in.:
-osada rycerska z pokazami;
-muzealne wydawnictwo pt. Zamkowe historie autorstwa dr Kamili Czechowskiej;
-finał Rajdu Konnego Powstańczym Szlakiem Ułanów Gnieźnieńskich do Szubina;
-pokazy wojskowe Towarzystwa Historycznego z Kcyni - Wojska Wielkopolskie i Wrzesień 1939 r.;
-pokaz w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. prof. E. Chroboczka w Szubinie;
-stoisko Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bydgoszczy;
-stoiska profilaktyczne;
-stoiska gastronomiczne Kół Gospodyń Wiejskich ze Starego Jarużyna, Wolwarku, Dąbrówki Słupskiej, food truck z Pizzerii pod Kredensem i food truck z lodami oraz stoisko GKRPA w Szubinie.
-dmuchańce i animacje dla najmłodszych;
-fotobudka;
-stoisko Nadleśnictwa Szubin;
-warsztaty kreatywne dla dzieci z Szubińskim Domem Kultury;
-muzealny sklepik i muzealny kącik zabaw;
-kartki pocztowe z pieczątkami na stoisku muzeum i urzędu miasta;
-wirtualna rzeczywistość VR Michała Kralla.
Specjalnie na ten dzień na szubiński zabytek wróciła makieta zamku, która na co dzień udostępniana jest w Muzeum Ziemi Szubińskiej. O ofercie stoisk i działaniach na pikniku mówili m.in. dyrektor MGOPS Renata Michalak, dyrektor SzDK Alina Gordon, prezes THK Piotr Dąbrowski wraz z Bartoszem Szymczakiem, Paweł Kochański z Oddziału Terenowego im. 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski, Piotr Jamróg z ZS w Szubinie. Nad bezpieczeństwem czuwała Ochotnicza Straż Pożarna w Szubinie.
Organizatorami byli: Gmina Szubin, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Szubinie, Szubiński Dom Kultury, Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna.
Partnerzy wydarzenia: Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Poznaniu,
Oddział Terenowy im. 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski, Towarzystwo Historyczne w Kcyni, Zespół Szkół im. Prof. Emila Chroboczka w Szubinie, Ochotnicza Straż Pożarna w Szubinie, Koło Gospodyń Wiejskich w Starym Jarużynie, Koło Gospodyń Wiejskich w Wolwarku.
Relację z wydarzenia zamieściła TVP Bydgoszcz.
https://muzeum.szubin.net/index.php?d=wiecej&d1=galeria&d2=1310

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan