aktualności

Kolejne osoby uhonorowane w ramach Systemu informacji Wizualnej

dodano: 2022-10-24 09:10:42

W sobotę, 22 października 2022 r. odbył się spacer historyczny – inaugurujący kolejną odsłonę Systemu Informacji Wizualnej w Szubinie. Tym razem odsłonięto trzy tabliczki związane z ważnymi dla miasta i regionu osobami. Partnerami Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego były szubińskie instytucje kultury − Muzeum Ziemi Szubińskiej, Szubiński Dom Kultury, Rejonowa Biblioteka Publiczna oraz Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło w Szubinie. W sobotnim wydarzeniu brali udział m.in. przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska i zastępca burmistrza Szubina Wioletta Borys-Stachowiak, radny powiatowy-członek zarządu powiatu Ignacy Pogodziński, radni Hanna Adamczewska i Stanisław Wypych, prezes TPPW Mariola Polańska i prezes AK Słupy Marlena Posadzy oraz dyrektor Pałacu Lubostroń Andrzej Budziak. Tłumaczenia społecznie wykonali – na język niemiecki Aurelia Kasprzak i na język angielski Hubert Budny. Koordynatorem i pomysłodawcą projektu była wiceprezes Kamila Czechowska. Projekt Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego został sfinansowany z budżetu powiatu nakielskiego.
Jako pierwszą odsłonięto tabliczkę poświęconą Julianowi Karnowskiemu. Tabliczkę odsłaniał jego syn Edmund Karnowski, wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej Anną Kijowską i zastępcą burmistrza Szubina Wiolettą Borys-Stachowiak. Julian Karnowski (1898−1979) urodził się 9 stycznia 1898 r. w Żukowie koło Chojnic. Z chwilą wybuchu I wojny światowej został powołany do wojska niemieckiego. Biorąc udział w walkach na froncie zachodnim, został ranny, a następnie dostał się do niewoli angielskiej. Tam wstąpił do Armii Polskiej we Francji i pod dowództwem gen. Józefa Hallera przeszedł szlak bojowy. W 1919 r. wraz z Błękitną Armią wrócił do Polski, gdzie brał udział w walkach o granice odrodzonej Polski. Po zdemobilizowaniu prowadził piekarnię i cukiernię w Gnieźnie. Pod koniec lat 20. XX w. zamieszkał w Szubinie i kontynuował działalność w zawodzie. Działał jako prezes w Towarzystwie Hallerczyków w Szubinie. Wyróżniony Odznaką „Miecze Hallerowskie” na pamiątkę wiernej służby dla Ojczyzny we Francji i we Włoszech 1918−1920. Zmarł 5 września 1979 r. Spoczywa na cmentarzu w Szubinie.
Następnie zebrani przeszli do domu kultury, gdzie odsłonięto tabliczkę poświęconą Henrykowi Józefowi Wojtasowi. Tabliczkę odsłoniła żona Anna Wojtas wraz z wnukiem Dominikiem oraz wiceprezes Alina Gordon. Henryk Józef Wojtas (1946-2015) urodził się 14 stycznia 1956 r. w Sipiorach. Ukończył Liceum Pedagogiczne i studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Swoje życie zawodowe związał z Szubinem i regionem. Pracował jako nauczyciel i instruktor w szkołach, domach kultury, zakładach poprawczych. Równolegle realizował się twórczo jako artysta plastyk. Uprawiał malarstwo, rysunek, fotografię, grafikę i rzeźbę. Projektował pomniki, medale, tablice pamiątkowe i inne elementy sztuki użytkowej oraz organizował plenery malarskie. Był jednym z założycieli Grupy Plastyków Plama’s. Współtworzył czasopismo „Szubiński Pelikan”. Działał w organizacjach społeczno-kulturalnych i w harcerstwie. Uhonorowany epitafium w Mauzoleum Pamięci Harcerstwa w Skulsku. Zmarł 3 stycznia 2015 r. Spoczywa na cmentarzu w Szubinie.
Po sąsiedzku – na bibliotece – odsłonięto tabliczkę pamięci Andrzeja Klawittera, a dokonała tego córka Monika Klawitter wraz z prezesem Mirosławem Rzeszowskim. Andrzej Klawitter (1952−2019) urodził się 7 czerwca 1952 r. w Szamocinie. Z wykształcenia był ekonomistą. W 1980 r. zamieszkał w Bydgoszczy, następnie przeprowadził się do Szubina, w którym żył i tworzył do końca swojego życia. Zadebiutował w 1984 r. słuchowiskiem dla Polskiego Radia. Autor powieści, opowiadań oraz słuchowisk radiowych dla dorosłych i młodzieży. Akcję kilku swoich powieści osadził w regionie kujawsko-pomorskim. Wielokrotnie gościł na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie i spotkaniach autorskich. Od 2007 r. pracował w Szubińskim Domu Kultury Był redaktorem pisma „Szubiński Pelikan”. Zmarł 28 czerwca 2019 r. w Szubinie. Spoczywa na cmentarzu w Szamocinie.
Podczas inauguracji kolejnej odsłony Systemu Informacji Wizualnej nie zabrakło wspomnieć i anegdot, które dotyczyły uhonorowanych osób.
Galeria - kliknij link poniżej:
https://muzeum.szubin.net/index.php?d=wiecej&d1=galeria&d2=1331

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan