biogramy
Franciszek POCZEKAJ
dodano: 2012-10-04 08:10:46
Franciszek POCZEKAJ
(1906- 1940)
aspirant Policji Państwowej
Urodził się 30 listopada 1906 r. w Rynarzewie (dawny pow. szubiński) w rodzinie robotnika kolejarskiego Józefa (26.11.1877-14.09.1946) i Stanisławy z Waltrów (ur. 08.05.1873). Po śmierci matki Stanisławy ojciec Józef w roku 1920 zawarł po raz drugi związek małżeński z Franciszką Kosińską (ur. 30.09.1886). Po ukończeniu szkoły powszechnej Franciszek Poczekaj pracował jako elektromonter w Katowicach. W tym też czasie wstąpił do Wojska Polskiego, a następnie został przyjęty do służby w Policji Państwowej. W dniu 4 sierpnia 1928 r. w Pniewach wstąpił w związek małżeński z Cecylią Dolata (ur. 19.10.1908). Jakiś czas po ślubie został wysłany na Kresy Wschodnie do służby w komisariacie w Kąkolnikach (dawne woj. stanisławowskie). W okresie od 19 maja do 6 listopada 1930 r. oraz w okresie od 5 maja do 1 listopada 1931 r. przebywał w Szkole Policji Państwowej w Mostach Wielkich pod Warszawą. Do rodzinnego domu w Pniewach wysłał wówczas fotografię, do której pozował wraz z kolegami z kursu, i opatrzył ją takim podpisem na odwrocie:
Na pamiątkę mego pobytu w Szkole dla szeregowych Policji Państwowej Mostach Wielkich od dnia 19.05. do 06.11.1930 roku. Darowuję mą podobiznę wraz z kolegami Wam Kochanym i Drogim Rodzicom. Was Kochający i zawsze Życzliwy syn brat i szwagier Franciszek Poczekaj.
W czasie pobytu w Kąkolnikach w dniu 22 października 1931 r. na świat przyszedł syn Zdzisław (zm. 1996). W 1932 r. został przeniesiony do pełnienia służby w Rohatynie. Młodsza siostra Cecylii Poczekaj, Wiktoria Dolata, wspominała, że siostra prosiła ją o wspólny wyjazd, ponieważ bała się nieznanego. W Rohatynie Franciszek Poczekaj odnosił sukcesy w tropieniu i likwidowaniu groźnych band, które były utrapieniem miejscowej ludności. Bandy te ukrywały się w lasach i bezwzględnie łupiły i tak nie najbogatszą ludność. Wiktoria przebywała tam około roku, a następnie wróciła do rodzinnego domu w Koninie. W Rohatynie przyszła na świat w dniu 1 grudnia 1932 r. córka Wanda. Ostatnim miejscem służby Franciszka Poczekaja była Horodecka w pobliżu Zaleszczyk (dawne woj. stanisławowskie) na pograniczu polsko-ukraińsko-rumuńskim. Tu odwiedzają go rodzice i bracia z rodzinami. Franciszek i Cecylia Poczekajowie odwiedzają również swoje rodzinne domy w Wielkopolsce. Wybuch II wojny światowej zastał małżonków Poczekajów w Horodecku. Po wkroczeniu na terytorium Polski Armii Czerwonej Franciszek Poczekaj został aresztowany wraz z innymi policjantami i postawiony pod ścianą do egzekucji. Miejscowa ludność pochodzenia ukraińskiego wstawiła się u żołnierzy sowieckich z prośbą o odstąpienie od rozstrzelania. Policjancie zostali zabrani i aresztowani. Żona Cecylia organizowała wykup męża, poświęcając na ten cel wszystkie oszczędności i biżuterię. Niestety zawodzi jakieś ogniwo i nie dochodzi do uwolnienia aresztowanych. Córka Wanda przyniosła ojcu paczki do więzienia. Po latach tak wspomina jedno ze spotkań z ojcem w więzieniu: „[…] pamiętam ojca jako „starego” umęczonego mężczyznę, bosego, bo zabrano mu skórkowe oficerki, z bardzo spuchniętymi nogami […]”. Pobiegła do domu po buty dla swojego ojca, ale nie było jej już dane zobaczyć go nigdy więcej. Starszy posterunkowy Policji Państwowej Franciszek Poczekaj znalazł się w więzieniu w Ostaszkowie. W kwietniu 1940 r. został zamordowany w Twerze. W listopadzie 2007 r. awansowany decyzją prezydenta RP do stopnia aspiranta Policji Państwowej. 10 września 2009 r. decyzją prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego aspirant F. Poczekaj został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Zasług za Dzielność za udział w wojnie obronnej 1939 r.
We wrześniu 1940 r. żona Franciszka wraz z dziećmi została wywieziona w bydlęcych wagonach na stepy Obwodu Semipałyńskiego w Kazachstanie, skąd powrócili w 1946 r. Żona Cecylia Poczekaj nie dowiedziała się nigdy, co stało się z jej mężem Franciszkiem. Zmarła 15 września 1978 r. w Zabrzu, gdzie mieszkała z córką i swoimi wnukami. Prawdę poznała dopiero córka Wanda, która odnalazła ojca na liście jeńców obozu w Ostaszkowie.
21 kwietnia 2010 r. na Rynku w Rynarzewie został posadzony Dąb Pamięci poświęcony aspirantowi Policji Państwowej Franciszkowi Poczekajowi w ramach ogólnopolskiej akcji „Katyń… ocalić oz zapomnienia”.
Piotr S. Adamczewski (Rynarzewo)
Opis uroczystości w Szubinie, 2010 r. - ZOBACZ TUTAJ
Opis uroczystości w Rynarzewie, 2010 r. -- ZOBACZ TUTAJ
Galeria zdjęc z Szubina, 2010 r. -- ZOBACZ TUTAJ
Galeria zdjęć z Rynarzewa, 2010 r. -- ZOBACZ TUTAJ
|