cmentarze

Cmentarz ewangelicki Kowalewo, Grűnhagen
Cmentarz ewangelicki z przełomu XIX i XX w., o powierzchni 0,28 ha, na planie prostokąta. Położony w centrum wsi, przy drodze biegnącej przez wieś, w pobliżu zabudowań, na terenie płaskim. Najstarszy istniejący nagrobek: Monika Willenburg, zm. 1943 r. Nagrobki zniszczone. Parafia Szubin. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego z 1883 r. podaje, że wieś miała 402 mieszkańców, w tym 342 ewangelików, 60 katolików.

fot. Piotr Bembenek

Na terenie gminy Szubin, usytuowane w granicach miejscowości lub na jej obrzeżach, znajdują się cmentarze ewangelickie, niektóre z tych miejsc oznaczone zostały już pamiątkowymi tablicami, by przypominać o dawnym ich przeznaczeniu. Tablicę na cmentarzu ewangelickim w Kowalewie poświęcono 29 maja 2015 r. podczas uroczystości, która rozpoczęła się o godz. 11:00. Cmentarz z przełomu XIX i XX w. usytuowany jest na planie prostokąta o powierzchni 0,28 ha. Położony jest w centrum wsi, przy drodze, w pobliżu zabudowań. Służył mieszkańcom miejscowości, „Słownik geograficzny Królestwa Polskiego” z 1883 r. podaje, że we wsi liczącej 402 mieszkańców mieszkało 342 ewangelików i 60 katolików. Na uroczystość poświęcenia tablicy, którą poprowadził dyrektor Zespołu Szkół w Kowalewie Adam Hak, zaprosiła Inicjatywa Kobiet w Kowalewie oraz Zespół Szkół w Kowalewie. Pastor ewangelicki Marek Loskot i proboszcz Parafii pw. św. Wita w Słupach ks. Leszek Kroll odmówili modlitwę oraz poświęcili tablicę. Tablicę ufundował Ignacy Pogodziński, a kamień Państwo Bogusławscy. Podczas uroczystości głos zabrali: starosta nakielski Tomasz Miłowski, burmistrz Szubina Artur Michalak, prezes Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego i dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie Mirosław Rzeszowski, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamila Czechowska. Pamiątkowy głaz z tablicą odsłonili burmistrz Szubina Artur Michalak i prezes Inicjatywy kobiet Bożena Danielewska. W uroczystości uczestniczyli m.in. radni powiatowi Ignacy Pogodziński i Beata Danielewska-Szymczak, radni gminni Tomasz Kaszewski i Roman Danielewski, mieszkańcy. Patronat honorowy nad uroczystością objął burmistrz Szubina Artur Michalak. Pastor Marek Loskot wręczył Bożenie Danielewskiej z Inicjatywy Kobiet z symbolem Róży Lutra.

Więcej zdjęć w naszej galerii ----------TUTAJ

 Cmentarz ewangelicki Kowalewo, Grűnhagen Cmentarz ewangelicki Kowalewo, Grűnhagen Cmentarz ewangelicki Kowalewo, Grűnhagen Cmentarz ewangelicki Kowalewo, Grűnhagen Cmentarz ewangelicki Kowalewo, Grűnhagen Cmentarz ewangelicki Kowalewo, Grűnhagen Cmentarz ewangelicki Kowalewo, Grűnhagen Cmentarz ewangelicki Kowalewo, Grűnhagen Cmentarz ewangelicki Kowalewo, Grűnhagen Cmentarz ewangelicki Kowalewo, Grűnhagen

powrót do poprzedniej strony


Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan