miejsca pamięci

SŁUPY- TABLICA PAMIĘCI STANISŁAWA SADOWSKIEGO, budynek pałacu
Kolejne miejsce we wsi Słupy upamiętniające ważne wydarzenie z przeszłości znajduje się na ścianie pałacu (po lewej stronie od wejścia) Tablica wmurowana została 27 kwietnia 1998 r. z okazji 150 rocznicy śmierci Stanisława Sadowskiego.
Stanisław Sadowski – działacz oświatowy i patriotyczny. Z jego głównie inicjatywy w 1845 r. powstało Kasyno Polskie – legalnie funkcjonująca organizacja będąca ośrodkiem życia polskiego w silnie germanizowanej Bydgoszczy. Z polecenia Ludwika Mierosławskiego organizował powstanie w 1846 r. na Pałukach. Aresztowany przez władze pruskie przebywał w Moabicie w Berlinie. Pod koniec 1847 r. otrzymał wyrok śmierci przez ścięcie toporem. Uwolniony w czasie Wiosny Ludów wrócił do rodzinnej miejscowości. 27 kwietnia 1848 r. wydarzyła się tragedia, Sadowski został zamordowany na oczach matki przez uzbrojonych huzarów z bandy Goldnera, którzy siłą wtargnęli do pałacu w Słupach.

 SŁUPY-  TABLICA PAMIĘCI STANISŁAWA SADOWSKIEGO, budynek pałacu SŁUPY-  TABLICA PAMIĘCI STANISŁAWA SADOWSKIEGO, budynek pałacu SŁUPY-  TABLICA PAMIĘCI STANISŁAWA SADOWSKIEGO, budynek pałacu

powrót do poprzedniej strony


Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan