zhp szubin

Powstańcze wyzwania
W dniach 13-14 stycznia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Szubinie został zorganizowany biwak dotyczący Powstania Wielkopolskiego. Przedsięwzięcie rozpoczęło działania związane z realizacją zadania „Powstańcze wyzwania” dofinansowanego przez powiat nakielski. Organizatorem biwaku był Hufiec Pałuki im. Andrzeja i Olgi Małkowskich, a w zadaniach wzięły udział : Grunwaldzka Gromada Zuchowa Ogniste Pióra, Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Bohaterów Powstania Wielkopolskiego oraz Próbna Drużyna Wędrownicza „WŁÓCZYKIJE”.
Po zakwaterowaniu wszystkich drużyn udaliśmy się na uroczyste rozpoczęcie biwaku. Następnie przeprowadzone zostały warsztaty historyczne, na których wykonane zostały kokardy powstańcze, oraz drewniane zakładki z wizerunkami ważnych postaci Powstania Wielkopolskiego. W godzinach wieczornych wszyscy zasiedliśmy do wspólnego świeczkowiska rozpoczętego piękna gawędą dotyczącą powstania. Dzień zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. W kolejnym dniu w godzinach porannych podzieleni na grupy udaliśmy się z flagami powstańczymi w teren roznosić ulotki i zachęcać mieszkańców Szubina do udziału w uroczystościach obchodów 98 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w kościele pw. św. Małgorzaty oraz złożyliśmy kwiaty i znicze pamięci pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. W godzinach popołudniowych wzięliśmy udział w rekonstrukcji bitwy, którą zaprezentował GRH 3Bastion GROLMAN z Poznania. Harcerze przed mszą jak i rekonstrukcją bitwy rozdawali mieszkańcom powstańcze kotyliony, które dodały uroczystościom szczególnego charakteru. Mniejsze rozetki otrzymała również grupa rekonstrukcyjna.
Biwak zakończyliśmy w szkole podsumowując wszystkie działania.
Dziękujemy wszystkim zuchom, harcerzom i wędrownikom za udział w biwaku. Dziękujemy również instruktorom za poświęcony czas i zaangażowanie.
Szczególne podziękowania składamy na ręce dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 p. Małgorzacie Junyk za udostępnienie sal oraz dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej p. Kamili Czechowskiej za udostępnienie flag powstańczych, które pięknie prezentowały się w tym wyjątkowym czasie.
Tekst:
Dh. Magdalena Boruta

Zdjęcia z wydarzenia ---TUTAJ


powrót do poprzedniej strony


Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan