zhp szubin

Seniorzy ZHP spotkali się w muzeum Wodnik w Szubinie
W piękne majowe popołudnie harcerscy seniorzy ZHP spotkali się w muzeum Wodnik w Szubinie. Przemiły właściciel obiektu Roman Berendt zaprosił brać harcerską oraz gości ze Stanów Zjednoczonych na spotkanie z jego pasją, jaką jest nurkowanie.
Słuchacze wysłuchali barwnej opowieści snutej przez zawodowego nurka połączonej z prezentacją zgromadzonych eksponatów. Każdy eksponat miał kiedyś swoje przeznaczenie, teraz wzbogacił się o ciekawą historię i miejsce w muzeum. Duże zainteresowanie wzbudziły stroje nurka, obowiązkowe detale ułatwiające pracę pod wodą, np. buty, hełm, obciążenia, rękawice itp. Obrazowo zostały przedstawione przygotowania nurka do zejścia pod wodę. Przedstawiona praca nurka na różnych głębokościach uświadomiła zebranym pożyteczność działania, jak i czyhające niebezpieczeństwa związane z wykonywaniem tego zawodu.
Przedstawiona ekspozycja w prywatnym muzeum Pana Romana jest Jego własnością. Przeznaczone na wystawy pomieszczenia wykonał we własnym zakresie i znajdują się one na terenie Jego posesji. Chętnie dzieli się swoją pasją.
Palące się nieopodal ognisko, radosny śpiew ptaków i pachnące bzy zachęcały seniorów do wspomnień. Tryskające z ognia iskry sprawiły, że poczuliśmy to coś, co nas łączy od lat i zagrzewały do śpiewania starych, harcerskich piosenek. A gdy nadszedł wspomnień czas, przywołano I Drużynę Harcerską im. Tadeusza Kościuszki w Szubinie, której czas powstania wiąże się z datą 2.05.1917 r. (potwierdzono w kronice).
Ogniska dogasł blask, braterski związaliśmy krąg.
Trudno był nam rozstać się.

Czuwaj

Dziękujemy dh. pwd. Marii i jej mężowi, dzielnemu nurkowi, panu Romanowi Berendt za nurkowanie i ognisko.
Dedykujemy Wam zuchową piosenkę:

Zuch jest bardzo dzielny i sprawny i młody,

zawsze wesół, śmiały, nie boi się wody.

Ref. Zucha nic nie złamie, nic go nie przeraża.

Z uśmiechem zdobywa sprawność marynarza.Czy morze spokojne, czy burzą się fale,

Zuch zawsze ma humor, nie lęka się wcale.

Ref. ?Zuch kocha przygody, wszyscy o tym wiedzą.

On wie, że piecuchy tylko w domach siedzą.

Ref. ?

Seniorzy z Szubina 19 maja 2017 r. brali udział w I Zlocie Kadry Hufca Pałuki w Smerzynie.
Podczas spotkania pogłębiliśmy poczucie wspólnoty naszego Hufca. Wzmocniliśmy braterski krąg. Wzbogaciliśmy naszą wiedzę w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej.

Było kaczo, byczo i indyczo.
Dziękujemy.

 Seniorzy ZHP spotkali się w muzeum Wodnik w Szubinie Seniorzy ZHP spotkali się w muzeum Wodnik w Szubinie Seniorzy ZHP spotkali się w muzeum Wodnik w Szubinie

powrót do poprzedniej strony


Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan