zhp szubin

Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG
Korzystając ze sprzyjającej aury, w dniu 26 lipca br., szubińska drużyna postanowiła wybrać się wraz z uczestnikami półkolonii organizowanych przez Szubiński Dom Kultury, na wycieczkę do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG – Muzeum mieszczącego się na byłych terenach ZACHEM-u w Bydgoszczy.
Tajemnicze miejsca ukryte pod ziemią, a także surowa, solidna zewnętrzna architektura zapowiadała ciekawą wycieczkę i odkrywanie podziemnych tajemnic. Świetnie zachowana wojenna infrastruktura, poszerzona o sale ekspozycyjne, w których nagromadzone są różne pamiątki z okresu produkcji nitrogliceryny, poszerzone o projekcje, tablice interaktywne oraz ekspozycje muzealne stanowią nie lada atrakcję dla pasjonatów, a także dzieci. Oprócz poszczególnych liń produkcyjnych, opatrzonych makietami w przekroju, co pomaga wyobrazić sobie ogrom tych budynków jak i skalę produkcji; została także pokazana w formie dokumentów pisanych i fotografii praca ludzi, w większości wyniszczająca, kończąca się śmiercią, na którą miały również wpływ bezpośrednie narażenia się na działanie czynników chemicznych, a także głód i praca ponad siły.
Dodatkowo mogliśmy podziwiać zbiory białej broni, różnego rodzaju pistolety, sztucery i karabiny, machiny oblężnicze, używane w średniowieczu, część maszyn i sprzętu używanego podczas ostatniej wojny, obejrzeliśmy siłę rażenia bomb atomowych, o potężnej mocy, które robiły ogromne wrażenia na uczestnikach ekspozycji. Dodatkowo zwiedziliśmy salę poświęconą AK, i akcjom konspiracyjnym, a także salę poświęconą Armii Radzieckiej, która przejęła ten zakład produkcyjny, w czasie wyzwalania Bydgoszczy. W sali tej znajduje się słynny wiersz „RUNĄ…”, pisany na chwałę Stalina, lecz czytany po linijce przedstawia całkiem inną treść (utwór kryptograficzny).
Warto napomnieć, iż Exploseum w Bydgoszczy jest jednym z dwóch największych zakładów produkcyjnych w Europie. Drugi znajduje się w okolicach Zielonej Góry, lecz tutejszy obiekt jest dobrze zachowany. Niestety, brak jest elementów lini produkcyjnej (wszystkich metalowych części). Z relacji świadków wynika, że przez rok po wyzwoleniu i przejęciu Zakładu wywieziono ok. 1500-1800 wagonów stali i elementów produkcyjnych, gdzie ślad zaginął na Ukrainie, a reszta objęta jest tajemnicą.
WDH w Szubinie chciałaby podziękować Dyrekcji Szubińskiego Domu Kultury za zamówienie rezerwacji na wejście na trasę i pomoc w transporcie. Również chcielibyśmy podziękować Panu Marcinowi Witt, za użyczenie busa, co znacznie ułatwiło nam podróż.
Pozostaje nam tylko zaprosić do wykorzystania aktywnie wakacji i wybranie się na wycieczkę do DAG Fabryk Bromberg.


Drużynowy WDH w Szubinie
Tomasz Lewandowski

Akcja przeprowadzona w ramach Roku Regionów.
Foto: Joanna Lewandowska, Mateusz Giza.

 Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG Nasi harcerze na tropie do EXPLOSEUM DAG FABRIK BROMBERG

powrót do poprzedniej strony


Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan