zhp szubin

Harcerze o Czochralskim i planaszach wystawowych
11 marca 2013 r. odbyła się kolejna zbiórka Kręgu Seniorów ZHP. Mimo śnieżnej pogody dotarła spora grupa członków. Korzystając z okazji minionego Dnia Kobiet, druhowie uhonorowali instruktorki płci pięknej symboliczną różą, składając im również serdeczne życzenia. Nie zapomniano również o Pani Dyrektor Muzeum Kamili Czechowskiej i kadrze pracującej w murach placówki.
Miło nam było również powitać druhnę phm. Małgorzatę Werzbicką-Pietroń, która w latach 60-tych działała w środowisku harcerskim w Kcyni jako instruktor zuchowy. Wraz z druhną Małgosią zwiedziliśmy wystawę poświęconą Janowi Czochralskiemu, która przybliżyła nam postać, osiągnięcia i pomysły Profesora, ujmując nas opowieściami.
Kolejną część zbiórki wypełniła dyskusja nad formą i wizerunkiem przyszłej zmiany wystroju Izby Pamięci Harcerstwa. Padały różne okresy, które chcielibyśmy pokazać przyszłym zwiedzającym, lecz miejsca byłoby zbyt mało. Ostatecznie zostaną zagospodarowane 4 tablice. Będzie mapa z zaznaczonymi miejscami byłych drużyn, baz obozowych i miejsc zlotów. Kolejna tablica będzie upamiętniała 50 rocznicę powstania Domu Harcerza, która przypada w przyszłym roku i wizycie Prymasa Glempa w szubińskiej harcówce. Natomiast kolejne plansze mają ukazać obozy z podziałem na metodyki harcerskie. Poruszona została także sprawa zweryfikowania i uaktualnienia tablicy ukazującej poszczególnych Komendantów byłego Hufca Szubin. Wszystkie propozycje zostały spisane i przekazane do adaptacji przez Dyrekcję Muzeum Panią Kamilę Czechowską, która pełni nadzór i opiekę nad naszą Izbą Pamięci.
Podczas żywej dyskusji na temat obozów pojawiła się postać dh. Wolińskiego. Tu też druhny i druhowie jednogłośnie potwierdzili, jak ważną postacią był druh Woliński w środowisku kcyńskim i nie tylko. Swego czasu był on bardzo dużym autorytetem dla swoich podkomendnych, obdarzony dużym poważaniem, charyzmatyczny. Jego drużyny rzec można były wzorowe, a on sam wszczepiał im duch harcerskiego, który owocował pięknymi przeżyciami i postawą na obozach i trudach dnia codziennego.
Jak to na zbiórce bywa, nie zabrakło także śpiewu harcerskiego. Po murach płynęły pieśni "Pod żaglami Zawiszy", "Bratnie sowo", "Świetlany Krzyż" i kilka innych wesołych, obozowych piosenek. Jako zadanie międzyzbiórkowe druhna drużynowa Benigna Olszewska nakazała odszukanie i przygotowanie informacji na temat osoby druha Wolińskiego, a także przypomniała o trwającej akcji poszukiwań starych rozkazów. Życząc sobie Wesołych Świąt rozstaliśmy się, aby spotkać się na kolejnej zbiórce, która wypada 8 kwietnia, o godz. 11.00, jak zawsze w murach Muzeum Ziemi Szubińskiej.

 Harcerze o Czochralskim i planaszach wystawowych Harcerze o Czochralskim i planaszach wystawowych Harcerze o Czochralskim i planaszach wystawowych Harcerze o Czochralskim i planaszach wystawowych Harcerze o Czochralskim i planaszach wystawowych Harcerze o Czochralskim i planaszach wystawowych Harcerze o Czochralskim i planaszach wystawowych Harcerze o Czochralskim i planaszach wystawowych Harcerze o Czochralskim i planaszach wystawowych Harcerze o Czochralskim i planaszach wystawowych Harcerze o Czochralskim i planaszach wystawowych Harcerze o Czochralskim i planaszach wystawowych Harcerze o Czochralskim i planaszach wystawowych

powrót do poprzedniej strony


Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, 89-200 Szubin, tel. (0-prefix-52) 384-24-75
kreacja i wykonanie InterMan